SHIH-TZU (ši-tzu) - standard plemene

Původ Tibet, velikost nemá přesáhnout 27 cm, zbarvení jakékoliv.
Tento půvabný pes má širokou a okrouhlou hlavu, velké tmavé oči, velké uši vzad nesené, delší tělo s rovným hřbetem, ocas vysoko nasazen, vesele nesen přetočený nad záď; končetiny krátké a osvalené, se silnými kostmi. Srst je dlouhá a rovná, spadá přes oči.

Shih-tzu je bezpochyby velmi blízce spřízněn s tibetskými teriéry a lhasa apso, kteří byli všichni chováni v buddhistických klášterech z důvodů náboženských i politických. Patří k typu psů, kterým se říkalo lví. Malí psíci byli často předáváni jako dary význačným osobnostem. Kdysi dávno již prý sám Buddha byl doprovázen dvěma malými "lvími" psíky, kteří se měnili ve Ivy, aby jej chránili v případě nebezpečí.


Shih-tzu je malý, avšak čilý, velmi pohyblivý a čiperný pes. Je chován výhradně jako společenské plemeno, velmi vhodný kamarád i do malého bytu. Je hrdý, poněkud sebevědomý a samostatný, ale na druhé straně velmi přítulný, přátelský a hravý ke své rodině. Zvládne jej i začátečník. K cizím se chová rezervovaně a dokáže být i při své malé velikosti dobrým hlídačem. Jeho dlouhá srst potřebuje pravidelnou péči. Pokud je chován jen jako domácí mazlíček , ne na výstavu, je možné dlouhou srst ostříhat do slušivého střihu.

Štěňátka z naší chovatelské stanice jsou tetovaná, pravidelně odčervována , v době odběru se základním očkováním a jsou krmena granulemi špičkové kvality.

Jsme členi klubu