TIBETSKÝ TERIÉR - standard plemene

Původ Tibet, velikost 35 až 40 cm, zbarvení bílé, zlaté, krémové, šedé, kouřové, černé, vícebarevné, trikolor. Tento hustě osrstěný pes má středně dlouhou mozkovnu, znatelný stop, tmavě hnědé velké oči, uši zavěšené, tvaru písmene "V", trup kompaktní, rovný hřbet, ocas vysoko nasazený, nesený v kroužku nad hřbetem, končetiny rovné. Srst je dlouhá, rovná nebo vlnitá s jemnou, vlněnou podsadou.

Tento pes má své kořeny v Tibetu mezi malými ovčáckými psy. Pracovali jako průvodci stád v neschůdném horském terénu, ochránci karavan, hlídači. Vše nové okamžitě hlásili a potřebný zásah pak již provedl některý z velkých molossů. Tibetský teriér však nepatří mezi teriéry a není s nimi nijak příbuzný, přestože to jeho název napovídá. Pojmenování dali plemenu Evropané, protože jim svým temperamentem a inteligencí připomínal teriéry. Správný název plemene by měl být Tibet Apso, neboť jde o nejbližšího příbuzného plemene Lhasa Apso, od kterého se liší především výškou.

Tibetský teriér je neustále veselý, živý a temperamentní pes plný energie, má rád pohyb, šplhání a skákání. K cizím zachovává určitý odstup, ale nenapadá a není agresivní. Dnes je chován převážně jako pes společenský a sportovní. Má rád svou rodinu, kterou pečlivě hlídá a chrání, je vhodným partnerem ke hrám. Je to zdravý, odolný a nenáročný pes, nejvýraznějším charakteristickým znakem tibetského teriéra je jeho dlouhá bohatá srst,která má samočistící schopnost, proto tibeťan zcela postrádá typický psí pach a tudíž je vhodný pro chov v bytě.
Štěňátka z naší chovatelské stanice jsou čipována, pravidelně odčervována , v době odběru se základním očkováním a jsou krmena granulemi špičkové kvality.
Zajímavosti o plemeni najdete na stránkách



Jsme členi klubu